Maar hoe oud is God dan? Hoe maakt God mensen eigenlijk gezond, hoe werkt dat? En wanneer is God jarig? Zomaar wat vragen die voorbij komen in de adventsvieringen op de Prinses Margrietschool.
Afgelopen donderdag mocht ik als buurtpastor langs de klassen. Bij elke klas krijg ik twintig minuten: om mezelf te introduceren – wie is die meneer ook alweer? – en een adventsverhaal te vertellen. En er zijn adventskaarsen, in allerlei kleuren en vormen, waarvan we er twee aansteken.
‘Dankjewel, juf’
Bij de lagere klassen was ik dankbaar voor de hulp van de juf, die af en toe wat van mijn vreemde woorden kon vertalen in taal die kinderen uit groep 1 en 2 kunnen begrijpen. Ontnuchterend en leerzaam ook wel: je denkt zelf dat je een begrijpelijk verhaal houdt, maar het blijkt over de hoofden heen te gaan. Maar of dat nu heel erg was … ik vond het zelf geweldig om even bij deze kids te zijn, iets te vertellen over God, te bidden voor hun opa’s en oma’s en te horen dat ze met Sinterklaas een nieuwe step hebben gekregen.
Geen verhaal, maar gewoon vertellen
Dit keer koos ik bij de hogere klassen voor een andere insteek dan vorig jaar: geen vooraf ingestudeerd verhaal over Zacharias en Elisabeth, maar vertellen aan de hand van vier thema’s die in adventsverhalen tevoorschijn komen: hoop, vrede, vreugde en liefde. Het bleek een mooie kapstok voor mijzelf om op een andere manier te vertellen over de betekenis van Kerst. Waar hoop jij op? En hoe vertelt de bijbel over wat vrede is? En wat is vreugde eigenlijk, naast dat het een moeilijk woord is op een basisschool in Spangen? En wat heeft liefde met Kerst te maken?
Vragen roepen vragen op
Het leuke is dat vragen vragen oproepen. Ik vertelde dat het een beweging van liefde was van God om mens te worden, dat vrede niet alleen gaat over geen oorlog of vrijheid, maar ook dat er dan een wereld is waarin het goed is voor iedereen, mensen, dieren, planten en bomen. Een wereld waar het goed en mooi is. En toen kwamen de vragen: Maar hoe is God dan mens geworden? En wie was dan de vader van Maria? Wie heeft God gemaakt? En is Jezus dan 2025 jaar oud?
Geweldige vragen. Soms ook vragen die ik zelf nog nooit bedacht had, waar meerdere antwoorden op zijn en waar slimme theologen dikke boeken over hebben geschreven – of waar geen goede antwoorden op te vinden zijn. Maar leg dat maar eens uit in groep 4.
Advent trekt je open
Kortom, ik heb ervan genoten om in deze ochtend langs de klassen te gaan en daar even iets open te trekken als voorbereiding op de kerstviering volgende week. En volgens mij is dat precies wat er in advent moet gebeuren: dat we even opengetrokken worden. Dan kunnen onze vragen over God, het leven en geloven eruit én kan het licht van God vast een beetje naar binnen vallen. Zo geeft advent ruimte voor de grote vragen van kleine mensen.

Vijf engeltjes
In één van de klassen ging aan het eind van mijn bezoek een vinger omhoog. ‘Meester, ik heb iets voor u!’ En ik krijg deze tekening in handen gedrukt: een impressie van mij vooraan de klas. En dat niet alleen, er dansen vijf engeltjes om mij heen. Dat zou toch wat zijn, als er om ons heen engeltjes dansen? En dat die dan fluisteren dat er goed nieuws aan komt, dat het dichtbij is, dat je daar blij van wordt? En dat je daardoor zomaar verrast kan worden?
Pastor Martijn
Vier Advent mee
Heb je de adventskalender van Geloven Dichtbij al gezien? Elke week sturen we je een mooie bijdrage om aan de slag te gaan met advent. Of kom deze zondag naar de viering om zelf concreet en creatief aan de slag te gaan met advent.
